Hotel Senator, Dźwirzyno k. Kołobrzegu
HISTORIA HOTELU  SENATOR  — Dźwirzyno

HISTORIA HOTELU SENATOR — Dźwirzyno

05 Wrz 2021
Zbliżamy się do historycznej chwili, Hotel Senator pierwszy hotel w nadmorskim Dźwirzynie będzie obchodził swoje 50-lecie. Dlatego w tym artykule postaramy się przybliżyć historię hotelu oraz samego Dźwirzyna usytuowanego przy Rezerwacie Przyrody Wydmy Między Dźwirzynem a Grzybowem.  

Na początku trzeba powiedzieć, że historia Hotelu Senator to barwna podróż pełna nowych, ciekawych chwil, które trwale towarzyszą rozwojowi hotelu. Historia pełna odwagi, wytrwałości, pracowitości Właścicieli oraz Pracowników hotelu. Ponadto wszystko, historię Hotelu piszą miliony radosnych chwil naszych Gości, którzy przez ponad 50 lat licznie odwiedzili to miejsce, czerpiąc energię z niepowtarzalnego nadmorskiego klimatu. 

Historia Dźwirzyna

Pierwsze wzmianki o Dźwirzynie sięgają XII wieku, są to śladowe informacje, bo i sama miejscowość odległa od większych miast Pomorza Zachodniego należącego wówczas do Książąt Gryfitów żyła swoim własnym rybackim życiem. Pierwsi kronikarze, którzy zauważyli Dźwirzyno w 1270 roku, zapisują miejscowość pod nazwą Dwyrin oraz Dwirin, ale już w roku 1417 na sławnej mapie Pomorza mistrza Lubinusa Dźwirzyno opisane zostało pod nazwą Olt Deep, aby w annałach roku 1761 widnieć jako Colberger Deep.


Wedle badaczy historii pierwotna osada słowiańska Dwyrin przestała istnieć a na tym samy miejscu niemieccy koloniści założyli nową. Bardziej wiarygodna teza brzmi, iż napływ nowej kultury oraz silne powiązania z Niemieckim Cesarstwem Rzymskim władców Pomorza Zachodniego wpłynęło na powolne, acz nieuniknione zmienianie się nie tylko etniczne mieszkańców co dobrowolne przyjmowanie przez nich kultury, oraz języka dominującego w państwie. Pamiętajmy również, iż wiekach średnich popularnym narzędziem rozwiązywania problemów były napady oraz najazdy na sąsiednie miejscowości i w historii Dźwirzyna również odnotowano atak osady z Trzebiatowa. Były to walki o wpływy, ziemię, szklaki handlowe, prawa do połowów. W owym czasie tereny przybrzeżne, były równie często areną napaści wikingów, którzy panowali na akwenie Morza Bałtyckiego w wiekach średnich.W XII wieku książę pomorski Barnim I z dynastii Gryfitów rozstrzygał spór o wieś rybacką Dwyrin między rycerzem Przybysławem a klasztorem w Białobokach o kwotę, za jaką należało wykupić wieś Dwyrin.


Dźwirzyno wieś rolniczo-rybacka między Bałtykiem a jeziorem Resko Przymorskie.

Największe miasto w regionie Kołobrzeg siedziba biskupstwa, warzelni soli, osadzone na końcu szlaku handlowego Parsęty w roku 1305 swoimi granicami administracyjnymi sięgnęło Dźwirzyna. Kołobrzescy kronikarze z XV wieku wspominają o 17 rybackich rodzinach żyjących w Dźwirzynie oraz o zmaganiach mieszkańców ze zdmuchiwanym piaskiem z wydm w głąb lądu. Wtedy też powstał pierwszy plan zalesiania wydm w celu uniknięcia sezonowych burz piaskowych. Prawdziwe systematyczne zalesianie wydm w Dźwirzynie nastąpiło XIX wieku. W latach 1976-1983 znaleziono na terenie Dźwirzyna relikty wieży obronnej lub prymitywnej latarni drewniano-kamiennej o średnicy 4-4,5 metra. Kronikarze kołobrzescy podają, iż w latach 1855-1857 silne sztormy odsłoniły drewniane konstrukcje w miejscu, o którym od zarania krążyły legendy, iż jest miejscem po zatopionym mięście.


W wieku XVIII w Dźwirzynie było 26 domostw a 14 rodzin utrzymywało się z ryboustwa drugim najpoularnienszym zajęciem było wydobywanie torfu. Turystyka rozpoczęła się w Dźwirzynie w XIX wieku mieszkańcy rejonów usytuowanych w głębi lądu, którzy chcieli spędzać czas letni nad Bałtykiem oraz zażywać kąpieli zaczęli wynajmować skromne kwatery od miejscowych mieszkańców. W pierwszym spisie turystycznym, który objął Dźwirzyno w roku 1906 naliczono 690 gości lata przedwojenne to już ponad 1000 osób rocznie ceniących sobie wypoczynek w naszej nadmorskiej miejscowości.
Feldmarszałek Gebhard von Blucher dowódca wojsk pruskich pod Waterloo pierwszym kuracjuszem w Dźwirzynie. W swoich kronikach opisuje czas, kiedy kwaterował w pobliżu zażywał kąpieli morskich w Dźwirzynie. Dźwirzyna jako kurortu zasłynęło dzięki pracy charytatywnej pastora z Gosławia, Gustava Lenza z XIX wieku. Chciał on stworzyć tu sanatorium dla dzieci chorych na gruźlicę i niedożywionych. Ziemie pod budowę ośrodka przyznał król Prus Fryderyk Wilhelm IV, a królowa, osobiście wystąpiła na koncercie charytatywnym na rzecz budowy sanatorium dla dzieci. Dom Lenza stoi do dziś przy ul. Wyzwolenia i należy do Straży Granicznej RP jako ośrodek szkoleniowy.


Dźwirzyno dziś


Dźwirzyno położone jest 10 km od Kołobrzegu miasta uzdrowiskowego oraz 17 km od Trzebiatowa miasta średniowiecznych zabytków z zachowanym największym na pomorzu średniowiecznym murem miejskim. Dźwirzyno otoczone jest obszarem Natura 2000 Trzebiatowsko-Kołobrzeski Pas Nadmorski oraz obszarem ochrony ptaków Wybrzeże Trzebiatowskie". Sam Hotel graniczy z Rezerwatem Przyrody Wydmy Między Dźwirzynem a Grzybowem. Dzięki temu wydmy dźwirzyńskie należą do najpiękniejszych wydm bogate są w przepiszczenia oraz stary drzewostan sosnowy. Na terenie Dźwirzyna znajduje się również 16 dębów szypułkowych będącymi pomnikami przyrody.

 


Od roku 2012 kąpielisko Dźwirzyno spełnia obowiązkowe wymogi jakościowe wody w kąpieliskach Unii Europejskiej. W latach siedemdziesiątych Dźwirzyno przeżyło prawdziwy boom budowlny zakłady z centralnej Polski zaczęły budować swoje ośrodki wypoczynkowe. We wczesnych latach dziewięćdziesiątych w chwili upadku komunizmu nastąpiło permanentne przekształcenie w nową bazę noclegową a powstające hotele dostosowały swoje standardy do europejskich oczekiwań wypoczywających z Polski oraz z Europy.

 


Historia Hotelu Senator


Na przestrzeni dekad Międzyzakładowowy Ośrodek Sanatoryjno-Wypoczynkowy Włókniarz z lat siedemdziesiątych rozbudowany został o nowe atrakcje oraz udogodnienia dla Gości: windy, kręgielnię, basen, centrum SPA, taras zewnętrzny z jacuzzi, restaurację à la carte Oranżeria, aby w końcu osiągnąć najwyższy poziom Hotelu 5-gwiazdkowego. Obecnie Hotel Senator stanowi jeden z trzech filarów Grupy Hotele Nadmorskie. Pozostałe obiekty to Hotel Unitral w Mienie oraz Hotel Lidia w Darłowie. Łącznie Grupa dysponuje 650 pokojami, co czyni nas jedną z top 30 grup hotelowych w Polsce. Napędzają nas marzenia i potrzeby naszych Gości. Łączymy historię z nowoczesnością, dbając o to, aby podczas pobytu nasi Goście otrzymali wszystko, co najlepsze w jednym miejscu. Jest nam niezmiernie miło, że wybieracie nas na miejsce swojego wypoczynku. Nasze plany rozwoju sięgają wielu lat. Będzie nam niezmiernie miło, jeżeli będziecie nadal towarzyszyć nam w tej podróży. To wszystko dzieje się dla Was! Już dzisiaj możecie rezerwować pokoje w 5-gwiazdkowej części naszego obiektu.


Część zmian zebraliśmy w postaci foto-galerii „50 lat Hotelu Senator”, którą możecie Państwo zobaczyć w hotelowym holu.


Zapraszamy nad morze do Dźwirzyna do Hotelu SENATOR na udany wypoczynek. :)

Atrakcje Okolicy  Atrkacje Hotelu 

Zarezerwuj czas na zasłużony wypoczynek z tymi, którzy są dla Ciebie najważniejsi.
Celebruj Wasz wspólny czas w najwyższym standardzie pięciu gwiazdek.

Otrzymaj ekskluzywną zniżkę 5% przy rezerwacji telefonicznej na nowe 5-gwiazdkowe pokoje i apartamenty w 2022 roku.

Oferta ważna do wyczerpania. 

Zadzwoń, dopytaj nas o szczegóły.

+48 94 35 49 444

newsletter
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij